Görülmesi Gereken Yerler

Home  >>  Görülmesi Gereken Yerler

kirkpinar_yaylasi

Kırkpınar Yaylası

Kırkpınar Yaylası,  Ilgaz merkezden 22 Kmuzaklıkta, denizden 1800 metreyükseklikte bir yayla (gölü) olup adını, alandaki göleti besleyen kırk pınardan almıştır. Ilgaz sıradağlarının uzantısı olan 2404 metrelik Emir Gazi Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yayla, Ilgaz Dağlarının kendine özgü florasının eşsiz örnekleri ile doludur.

Yer yer 2000 metreyi geçen yürüyüş parkurları boyunca; eşsiz panoramik görüntüler, çam ve çiçek kokuları ile yoğrulmuş temiz dağ havası, soğuk pınar suları ve doğanın sizlere sunduğu kanlıca mantarı, ahududu, dağ çileği ve böğürtlenden oluşan zengin açık büfe mönüsü sizlere eşlik edecektir.

tuz_magaralari

Tuz Mağaraları

Türkiye'nin en büyük kaya tuzu rezervlerinin bulunduğu Çankırı Kaya Tuzu Mağarası, aynı zamanda Çankırı'nın turizmine de büyük katkı sağlamaktadır. Yaklaşık olarak 5.000 yıldır kullanıldığı tahmin edilen Tuz Mağarası, Çankırı'da gezilecek yerler arasındadır. Çankırı Tuz Mağarası'nın Hititler döneminden beri kullanıldığı düşünülmektedir.

Çankırı iline yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Tuz Mağarası, kaya tuzu işletmesiyle amacıyla açılmıştır. Mağaranın girişinden sonra içeride göreceğiniz manzara, modern bir karayolunu andırmaktadır. 800 dönümlük bir alana ve 8 kilometre uzunluğa sahip olan mağara içerisinde bir çok galeri bulunmaktadır.

ilgaz

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağının eteklerinden doruklarına doğru gelişen karaçam, sarıçam, göknar hakim ağaç türlerinden meydana gelen bitki örtüsü, zengin ormanaltı topluluğu ile desteklenmektedir. Bol ve bütün yıl akışlı akarsuları ile zengin bitki örtüsünün oluşturduğu şartlar karaca, geyik, yaban domuzu, kurt, ayı, tilki gibi yaban hayatı türlerine uygun yaşama ortamı sunmaktadır.

Milli Parkın diğer önemli bir kaynağı da kış sporları imkanıdır. Ilgaz Dağının bu doğal ve rekreasyonel kaynakları ana özelliğini oluşturur.

dipsiz_gol

Dipsiz Göl

Konari gölünden iki ayri kaynaktan su çikmaktadir. Biri sıcak su kaynağı diğeri de soğuk su kaynağıdır. Gölün sıcaklığı yaz ve kış 23 derecedir. Bölgede gölün adı Dipsiz Göl olarak anılsa da derinliği 6.20 cm. debisi saniye/70 litredir. Suyu şifalı olup bir çok hastalıklara iyi geldigi bilinmektedir. Ayrica burada iki göl daha bulunmaktadir. Bu göllerden birisi batak göldür.

yalaycik

Yaylacık

Yalaycık köyü otelimize çok yakın olup doğal minaralli su (soda) içeren şu an için sadece köylerin kullandığı sağlık açısından son derece yararlı doğal sudur. Siz misafirlerimize bu güzellikleri sunmayı isteriz.

saraycik_yaylasi

Saraycık Yaylası

Ilgaza bağlı saraycık köyümüzün yaylası olup otelimize 2 km mesafededir. Doğal yayla ürünleri, doğal mantar ve huzurun içinde barındırdığı yer adına uygun bir mevkidir. Otelimizi ve siz değerli ziyaretçilerimize kucak açmıştır.

cankiri

Çankırı

Çankırı İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ildir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir.İlimizde merkez ilçeyle beraber 12 ilçe, 19 belde ve 366 köy vardır.

devrez_cayi

Devrez Çayı

Otelimize 15km olup kızılcı hamamdan doğup kızılırmakla birleşen içerisinde doğal balık yetişen, görülmesi gereken güzelliklerdendir. Siz misafirlerimizle paylaşmayı arzu ediyoruz.

kissenir

Kıssenir

Ilgaz Kastomonu yolu üzerinde bulunan kız senir köyü sınırlarında ilginçtir ki araçlar yokuş olmasına rağmen ters istikamette hareket eder.

tunel

Tünel

Çankırı kastomonu bağlantısı ılgaz dağı dolanmak suretiyle 45 dk mesafe 10 dk düşmüş olup karadenize açılan kapı otelimize yaklaşmıştır. Tünel otelimize 3 km’dir.

mulayim_yaylasi

Mülayim Yaylası

Ilgaza bağlı mülayim köyümüzün yaylası olup otelimize 2 km mesafededir. Doğal yayla ürünleri, doğal mantar , yaban hayatı otelimizin hemen hemen içindedir.